Elev på ridskolan

Gömmargårdens Ridsällskap är en ideell förening som drivs helt utan vinstintresse.

För att vi ska kunna hålla lektionspriserna  nere behöver vi därför hjälpas åt!

Bakschema

Vår caféverksamhet har blivit ett trevligt inslag på helgerna då många vistas på ridskolan och dessutom ett viktigt ekonomiskt tillskott i en tid med ekonomiska utmaningar.

 

 Det viktigaste löpande arbetet är att se till att det finns smarriga bakverk att sälja inför varje helg! Vi har ett system där alla ridgrupper tillsammans ansvarar för att se till att det finns bakverk (gärna hembakat) att sälja under helgen den vecka man fått tilldelad enligt lista nedan. Prata ihop er i respektive grupp kring vem som fixar vad. Resultatet märks ”café” samt inlämningsdatum och placeras i kyl eller frys senast fredag den aktuella veckan.


Under vår och höstterminen arrangerar vi även inbjudningstävlingar i dressyr, är man en superbakare får man gärna hjälpa till och baka extra då! 

Bakschema för Vt26

Mockning av Hagar

Vi mockar hagarna för att minska utsläppet av näringsämnen och för att våra fyrbenta kompisar ska få en bra hage att röra sig i.

Idag är hagarna grusade och för att de ska bibehålla den fina ytan är det viktigt att hästbajs och rester av hösilage tas bort dagligen.


Vi har skapat ett mockningschema som innebär att medlemmar hjälper till att mocka hagarna. Varje grupp ansvarar för att mocka ”sin” hage enligt schemat. När hagarna mockas dagligen blir det inga stora mängder och det räcker att antingen komma 10 min innan eller stanna 10 min efter sitt pass.

Städdag

För att hålla anläggningen snygg inför tävlingar och säsongsbyte behöver vi medlemmar hjälpas åt, därför har vi en gång per temin en städdag. 


Vi rensar ogräs som börjat växa in på utebanan, snyggar till blomlådorna, målar om dommarbåsen eller slår ner nya hagstolp.


Uppdragen som görs varierar, så alla i familjen kan hjälpa till- även den som inte är hästvan!


Vi avslutar alltid städdagen med gemensam fika och trevliga samtal! 


Det blir alltid en trevlig dag där medlemmar umgås med varandra.

Klubbförsäljning

En gång per termin deltar medlemmarna i vår klubbförsäljning av Newbody eller toalettpapper, vissa säljomgångar säljer vi även läsk, bingolotter eller liknande varor. 


Vill man inte hjälpa till att sälja i klubbförsäljningen får man gärna bidra med 300kr!

Funktionär på tävling eller familjedag

Att anmäla sig som funktionär kan kännas läskigt om man aldrig varit det förut, men det finns uppgifter för nästan alla åldrar och vi behöver all hjälp vi kan få! Det är också ett bra tillfälle att titta på våra hemmaekipage och stötta medlemmar, eller så ska kanske din ridlärare tävla...


I stallet finns en liten beskrivning av de olika funktionärsuppdragen, vill du hjälpa även om du aldrig gjort det? Skriv på din anmälan att det är första gången!


Kurir: Går upp till domaren i domarbåset när ekipaget ridit klart och hämtar protokollet där alla poäng står. Går upp till sekretariatet (kontoret) och lämnar protokollet där, efter det går man tillbaka till domarbåset och hämtar nästa protokoll. Oftast är våra yngre medlemmar kurirer, och vi brukar vara ganska många eftersom man kan bli trött av att behöva sitta stilla... Det är alltid en äldre person som är kuriransvarig och stöttar våra kurirer, men vi brukar också samarbeta med de som har insläpp.


Insläpp: Släpper in ekipaget på banan, här behöver man vara lite äldre eftersom vissa hästar inte alltid vill gå in på banan. Antingen öppnar man snöret nere i backen, skjuter upp plankorna till ingången på banan eller lyfter dressyrstaketet och släpper in ekipaget inne på tävlingsbanan. Här är det alltid en av insläpparna som har huvudansvar och minst en person till som har insläppsroll. 


Framridning: Håller koll på vilka ekipage som är inne i ridhuset och meddelar starten före ekipaget att de ska göra sig redo, sammarbetar ibland med insläpp och kan ibland hjälpa till att ta av beskydd till ekipage som kommer utan medhjälpare.


Sekretariatet/Resultat: Inne på sekretariater hamnar alla protokoll efter att ekipaget ridit, där räkar man med hjälp av Equpie online ut totalpoängen och omvandlar den till procent. Protokollen ska kopieras och läggs sedan i vår gamla skolbänk som står utanför café-dörren och hämtas sen av ryttaren.


Ibland behöver sekretariatet kolla av starthästarnas vaccinationer, då kommer ryttaren upp till er och ni kollar att hästen är vaccinerad enligt förbundets riktlinjer. I Sekretariatet sitter alltid en rutinerad funktionär som har gjort uppgiften förut.


Skrivare/Speaker: Skrivaren och speakern sitter tillsammans med domaren i domarbåset. Ibland har man en dubbelroll, men oftast är det en person för varje uppgift. 

Skrivaren antecknar ekipages poäng och domarens kommentarer i protokollet, domaren kommer i förväg berätta hur den säger poängen och missar man något kan man fråga under tiden eller ändra när ekipaget ridit klart. 

Speakern välkomnar ekipagen in på banan och berättar vilka ekipaget är, den ansvarar också över att tacka våra sponsorer under dagen och påminna om försäljningen i cafét.


Parkering: Ni är de första ekipaget träffar och ni hjälper dem att hitta en lämplig plats att lasta ut sin häst. Ryttarna anmäler i förväg om de kommer med hästbuss eller transport och här gäller det att hålla koll om ekipagen startar en eller två klasser och dirigera dem i en lämplig parkeringsficka. Ryttarna är vana förare av släp, så dem brukar meddela om de har några parkeringspreferenser.


Café: Funktionärerna i Cafét ser till så det alltid finns mackor, fika och kaffe redo till ryttarna som är fikasugna efter sin ritt. Cafét ansvarar också över att ge funktionärerna deras lunch och se till så saft finns i funktionärshörnan!


Funktionärsansvarig: Har hela ansvaret över att rollerna sköta och hjälper till och städar om någon funktionär behöver bytas av.


Vissa av fuktionärsuppdragen kräver en utbildning och dem väljs utefter vilka som anmält sig som funktionärer!


Alla som hjälper till under tävlingsdagen får lunch och fika!